Rower z kwadratowymi kołami?!?

Blog

Posted by: admin1985 Comments: 0 6

Jazda na rowerze po gładkiej, płaskiej nawierzchni wymaga niewielkiego nakładu sił. A czy możliwa jest jazda na rowerze o kwadratowych kołach? Odpowiedź na to z pozoru absurdalne pytanie brzmi „tak”! Wszystko zależy od nawierzchni, po której będziemy się poruszać.

Aby wyjaśnić ten zaskakujący fakt, musimy najpierw zapoznać się z pojęciem krzywej łańcuchowej. Wyobraźmy sobie, że mamy linę o pewnej długości. Zaczepiamy jej końce o dwie podpórki, na jednej wysokości, w ten sposób, że lina nie dotyka podłoża. Oczywiście, kształt jaki przyjmie nasza lina jest zależny od tego, jak daleko od siebie ustawimy podpórki. Ilustruje to poniższy rysunek:

Kształty, które uzyskaliśmy, to krzywe łańcuchowe. Oczywiście kształt ten jest opisywany przez pewne matematyczne równanie, a mianowicie:


Czyli z grubsza rzecz biorąc jest to nieco zmodyfikowany wykres cosinusa hiperbolicznego.
Jak to się ma do naszego roweru o kwadratowych kołach? Wyobraźmy sobie nawierzchnię pewną drogę, jednak nie płaską, będącą w przekroju powtarzającymi się, odwróconymi krzywymi łańcuchowymi, o odpowiednio dobranej szerokości pojedynczej krzywej (czyli o odpowiednim współczynniku a z powyższego wzoru). Okazuje się, że po takiej drodze rower z kwadratowymi kołami będzie jechał równie bezproblemowo, jak zwykły rower po płaskiej nawierzchni!

Dla wszystkich, którzy mają wątpliwości – obejrzyjcie poniższy krótki film. Bardziej zainteresowani tematem odnajdą tam również informację, jak należy dobrać wspomniany wcześniej współczynnik ze wzoru krzywej łańcuchowej.

Dodaj komentarz